Hemoroidy to stan chorobowy, w którym żyły w okolicy odbytu lub odbytnicy mają obrzęk i stan zapalny. Istnieją dwa rodzaje żył otaczających odbytnicę i odbyt: wewnętrzne i zewnętrzne żyły hemoroidalne. Kiedy te ostatnie odczuwają silny nacisk mają tendencję do pęcznienia, a czasem nawet mogą krwawić, czego efektem są właśnie hemoroidy zewnętrzne.
Hemoroidy zewnętrzne zwykle pojawiają się, gdy wywierane jest zwiększone ciśnienie wywierane w obrębie zewnętrznych żył hemoroidalnych. Kiedy te żyły otaczające okolicę odbytu zaczynają puchnąć i pojawia się się stan zapalny, dana osoba może przejawiać różne objawy, w tym:
- świąd odbytu,
- krwawienie,
- bardzo silny ból.
Ciąża, otyłość, marskość wątroby i zaparcia to tylko niektóre z czynników, które mogą wywołać wystąpienie hemoroidów. Ale dobrą wiadomością jest to, że leczenie zewnętrznych hemoroidów jest teraz łatwiejsze niż kiedyś. Możliwości leczenia zwykle zawierają odpowiednią dietę, zmodyfikowane nawyków, korzystanie z domowych środków, ziołowe leki i chirurgia.
Jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne zdjęcia?
Hemoroidy występują jako następstwo stanu zapalnego żył zewnętrznych hemoroidalnych. Kiedy do tego dochodzi pojawiają się formy skrzepu krwi w obrębie obszaru odbytu, co ostatecznie zamienia się w twardą wypukłość. Hemoroidy mogą odpaść bądź zostać wchłonięte do organizmu.
Czynniki ryzyka
Różne stany mogą zwiększyć ciśnienie wewnątrz zewnętrznych żył hemoroidalnych, a tym samym powodować występowanie hemoroidów. Te czynniki ryzyka to m.in:
- problemy z wydalaniem stolca,
- złe nawyki np. siedzenie na toalecie przez dłuższy czas,
- ciąża,
- starzenie się,
- przewlekłe zaparcia lub biegunki,
- seks analny,
- marskość,
- otyłość,
- wysoki poziom cholesterolu i dieta o małej zawartości błonnika.
Objawy hemoroidów zewnętrznych
Osoba cierpiąca na takie hemoroidy zazwyczaj cierpi na krwawienie i świąd odbytu z powodu nadmiernego parcia, otarcia lub niewłaściwego sposobu czyszczenia okolic odbytu. Formacja twardych guzków zaczyna pojawić się wokół odbytu, znana jako zakrzepowe hemoroidy zewnętrzne, mogące również wystąpić po powstaniu zakrzepu wokół odbytu.
Leczenie
Leczenie hemoroidów zewnętrznych różni się – można korzystać z najprostszych środków domowych, aż po skorzystanie z droższych procedur inwazyjnych. Spożywanie dużych ilości błonnika i chodzenie do łazienki regularnie nie tylko leczy, ale również zapobiega nawrotom tej choroby. Naturalne zioła (np. Procto Vitale) są wysoce wskazane dla pacjentów z tą chorobą, ponieważ przynoszą ulgę podczas wypróżnienia. Leki ziołowe oferują również długofalowe pozytywne efekty, ponieważ dotyczą nie tylko objawów, ale także głównego źródła problemu.
2 odpowiedzi do “Jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne – jak rozpoznać?”
Shandi
(9 czerwca 2018 - 14:33)Hemoroidy zewnętrzne łatwo jest rozpoznać, choćby przez dotyk, ponieważ są one wypukłe i zazwyczaj przy wypróżnieniach wypadają.
kati
(27 lipca 2018 - 14:53)hemoroidy zewnętrzne też zazwyczaj krwawią, chociaż wewnętrzne też mogą krwawić.