Jakie są objawy hemoroidów?

Jeśli ma się trzydzieści lub więcej lat i ma się problemy z krwawieniem związane z wypróżnieniami – nie trzeba się od razu strasznie przejmować. Każdemu czasem zdarzy się zauważyć ślady krwi w stolcu. Pomimo, że obecność hemoroidów powoduje krwawienie najlepiej jest wybrać się do lekarza rodzinnego w celu wykluczenia innych podstawowych problemów, które wiążą się z pojawieniem takich samych objawów jak hemoroidy.

Dlaczego rozpoznanie jest takie istotne?

Choć sam Hemoroidy nie są zagrożeniem życia to inne schorzenia o takich samych objawach mogą być, jeśli nie dokonuje się odpowiedniej diagnostyki i leczenia, zwłaszcza we wczesnych etapach choroby. Tak więc, jak widać, jest to bardzo ważne, aby dowiedzieć jak najwięcej na temat tego jakie są objawy hemoroidów – to nie czas na zagadki. W większości przypadków, jeśli krwawienie jest spowodowane przez hemoroidy, w głowie osoby tym dotkniętej pojawia się alarmujący dzwonek dotyczący tego, że lekarz będzie mógł zobaczyć co się dzieje poprzez badanie odbytnicy.

Skąd mieć pewność, że to hemoroidy a nie inne schorzenie?

Poprzez postawienie diagnozy dotyczącej stanu zewnętrznego hemoroidów dowiesz się, że żyły w odbytnicy zostały dotknięte przez obrzęk i stan zapalny, a w przypadku pojawienia się hemoroidów wewnętrznych widać krew na papierze toaletowym lub wewnątrz jelita toaletowego. Jednak to nie wszystko – jeśli chodzi o występowanie hemoroidów zewnętrznych, po zbadaniu lekarz widzi małe i duże wystające zgrubienia wokół zewnętrznej części odbytu –  a taki wystający guzek jest to pewny znak, że omawiane w tym artykule objawy są rzeczywiście spowodowane przez stan hemoroidy a nie jakiś inny podstawowy problem.

Czy to może być nowotwór?

Jeśli ma się więcej niż 50 lat i widzi się krew w stolcu – trzeba mieć się na baczności, bowiem takie krwawienie może być oznaką raka odbytnicy lub odbytu bądź jelita grubego. Jeśli nie ma w rodzinie nikogo kto cierpiał z powodu raka jelita grubego, najprawdopodobniej krwawienie nie jest wynikiem tego ani hemoroidów, ale przyczyną może być coś całkiem innego, lekarz musi postawić diagnozę.

Inne choroby, które wywołują takie same objawy jak hemoroidy to schorzenia takie jak:

 • pęknięcia odbytu,
 • polipy jelita grubego,
 • choroba zapalna jelit,

Dlatego tak ważne jest uzyskać właściwą diagnozę przed rozpoczęciem leczenia jakiegokolwiek szczególnego stanu lub problemu zdrowotnego.

Wbrew temu, w co wierzą ludzie hemoroidy są częstym zjawiskiem. Wiele osób może je mieć nie wiedząc o tym – dlatego właśnie, że wiele osób nie wie, jak rozpoznać objawy hemoroidów. To jednak dziwne, bowiem mimo wszystko hemoroidy są łatwo rozpoznawalne, jeśli czego szukać. Jednak objawy te mogą być również dość niepokojące, zwłaszcza jeśli chodzi o plamy krwi w stolcu. Krwawienie wystąpi po wypróżnieniu, a to może również pojawić się, kiedy wytrzesz okolicę odbytu. Należy pamiętać, że krew nie jest najczęstszym objawem hemoroidów. Większość lekarzy potwierdzi, że najczęstsze objawy hemoroidów to pieczenie lub swędzenie wokół odbytu, zwłaszcza po wyjściu stolca oraz ból w odbycie.

Istnieją dwa rodzaje hemoroidów – hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne. Te zewnętrzne są łatwiejsze do rozpoznania i można je szybciej wy leczyć. Do trudniejszych i bardziej skomplikowanych należą wewnętrzne hemoroidy. Objawami tej choroby są:

 • świąd,
 • podrażnienie skóry,
 • dyskomfort,
 • ból.

Jeśli odczuwasz w okolicy odbytu którykolwiek z tych objawów koniecznie skontaktuj się z lekarzem, a w trakcie oczekiwania na wizytę możesz zastosować domowe metody.

Warto również pomyśleć o zmianie diety. Dieta uboga w błonnik jest przyczyną zaparć, które niekorzystnie wpływają na wypróżnienia. Błonnik możemy spokojnie zacząć suplementować w postaci np. mieszanek ziołowych Procto Vitale.

Autorstwa:

3 odpowiedzi do “Jakie są objawy hemoroidów?

  Renata

  (14 czerwca 2018 - 14:24)

  Objawy hemoroidów są bardzo nieprzyjemne :/
  Sama obawiam się o swoje zdrowie, bo mam niestety pracę siedzącą, która sprzyja tym problemom.

   varici

   (27 lipca 2018 - 14:49)

   Renata, no to musisz zadbać o swoją dietę oraz wykonywać zabiegi profilaktyczne, żeby ograniczyć ryzyko hemoroidów.

  Pchopi01

  (6 sierpnia 2018 - 20:04)

  Dzięki wielkie za podpowiedzi! Czasami człowiek siedzi i trudzi się nad rozwiązaniem problemu, a tu wystarczy załączyć komputer i tak wiele odpowiedzi w jednym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *