Od czego robią się hemoroidy – przyczyny

Hemoroidy są rodzajem problemu zdrowotnego, którego nikt z nas nie chce mieć. Niestety, to staje się obecnie powszechnym zjawiskiem wśród ogółu populacji. Dlatego, jeśli masz hemoroidy, jest to naprawdę ważna rzecz, której nie można zignorować ale wręcz przeciwnie trzeba dowiedzieć się, co te hemoroidy są i jak się ich pozbyć w pierwszej kolejności. Istnieje szereg specyficznych objawów na jakie należy zwrócić uwagę, aby być czujnym w tej kwestii.

Czym są hemoroidy?

Podczas przeszukiwania książek i stron internetowych można zobaczyć jak hemoroidy mogą wyglądać. Można tam natknąć się na wiele różnych zdjęć. Hemoroidy są scharakteryzowane jako nabrzmiałe żyły wokół odbytu lub wewnątrz odbytu. Hemoroidy mogą być bardzo nieprzyjemne i bolesne dla większości pacjentów. Na szczęście, hemoroidy mogą być szybko leczone. Można też robić wszystko, by im zapobiec.

Istnieją dwa rodzaje hemoroidów. Pierwszy typ to wewnętrzne hemoroidy, które obejmują żyły wewnątrz odbytnicy i zazwyczaj nie bolą, ale mogą krwawić bez zbytniego bólu. Drugim typem są hemoroidy typu zewnętrznego, które można znaleźć w żyłach poza odbytem. Ten typ może stać się swędzący i bolesny.

Od czego robią się hemoroidy?

Co powoduje hemoroidy i co wpływa na to, że będą się rozwijać? Hemoroidy są rzeczywiście spowodowane zwiększeniem nacisku na żyły miednicy i obszary odbytnicy. Jeśli odczuwa się trudności podczas wypróżnień, to wywierają dodatkową presję, która powoduje, że żyły w tym obszarze cierpią na wybrzuszenie. Ta sytuacja w końcu prowadzi do rozszerzenie żył, a kiedy to nastąpi, hemoroidy zaczynają się rozwijać. Oczywiście, wiele czynników ma wpływ na powstawanie hemoroidy, np.:

 • Przewlekłe zaparcia

Jeśli chodzi o przyczyny hemoroidów, zaparcia są na szczycie listy. Są one uważane za główny objawem hemoroidów – gdyż osoby cierpiące na zaparcia są bardziej podatne na odkształcenia stolców, co prowadzi do wzrostu ciśnienia i powoduje osłabienie tkanki. Tkanki te zapewniają wsparcie trzymając żyły. Stąd, jeśli te tkanki wspierające stają się tak słabe, tak że nie mogą dłużej trzymać i wspierać żyły prawidłowo, to powoduje że te żyły zaczynają puchnąć i tak pojawiają się hemoroidy. Zaparcia zaś najczęściej wynikają ze złych nawyków żywieniowych – dieta uboga w błonnik powoduje niewłaściwą perystaltykę jelit. Zadbajmy zatem o to, aby w naszej diecie tego błonnika nie zabrakło. Oczywiście możemy w tym wypadku wspomóc się suplementami diety – np. mieszanką ziół Procto Vitale.

 • Biegunka

Nadmierne biegunki mogą również prowadzić do wysiłku w zakresie pracy odbytnicy. Ponadto częste odwiedzanie toalety może sprawić, że obszar odbytu jest wilgotny przez cały czas, co może doprowadzić do podrażnienia skóry.

 • Ciąża

Kobiety mogą dostać hemoroidów podczas ostatniego trymestru ciąży. Hemoroidy mogą być wynikiem zwiększonego ciśnienia, które rosnący płód ma względem żył w okolicy miednicy. Ponadto, kiedy kobieta rodzi wywiera zbyt dużego nacisku  na odbyt podczas  pchania dziecka na zewnątrz i może to pogorszyć stan już powstałych hemoroidów.

 • Dziedziczenie

Niektórzy ludzie są genetycznie predysponowani do pojawienia się hemoroidów i nie mogą z tym nic zrobić. Jeśli masz krewnych, którzy mają historię rodzinną obfitującą w hemoroidy lub raka jelita grubego oraz w tym samym czasie, cierpisz z powodu tych objawów, zaleca się, aby zobaczyć się z lekarzem i od razu rozpocząć leczenie.

Więcej na temat objawów i przyczyn znajdziesz na wylecz.to

Autorstwa:

2 odpowiedzi do “Od czego robią się hemoroidy – przyczyny

  Hala

  (9 maja 2018 - 14:06)

  Nie wiedziałam, że biegunki też powodują hemoroidy, zawsze mi się wydawało, że to właśnie zaparcia przyczyniają się do tego problemu :/

   renia

   (27 lipca 2018 - 14:25)

   jasne, ze tak, przecież biegunki rozluźniają mięśnie, które przyzwyczajają się do braku pracy, co w dłuższej konsekwencji prowadzi do hemoroidów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *