Mosty porcelanowe

Mosty porcelanowe – kto i kiedy może je założyć? Sprawdź ceny

Mosty porcelanowe są rodzajem stałego uzupełnienia protetycznego. Mogą znajdywać się na implantach, cyrkonie lub na metalu a wybór odpowiedniego materiału decyduje o cenie. Mosty porcelanowe pełnią funkcję zdrowotną, ale też pomagają zadbać o estetykę jamy ustnej. W jakich przypadkach warto je założyć i ile czasu trzeba na to przeznaczyć?

Mosty porcelanowe – kiedy założyć?

Mosty stomatologiczneMosty porcelanowe zaleca się osobom, które nie mają jednego lub kilku zębów i chcą:

 • odzyskać prawidłowy zgryz.
 • uniknąć parodontozy.
 • zapobiec próchnicy.
 • nie dopuścić o przemieszczania się zębów (wskutek pustego miejsca).

Mosty porcelanowe nie zostaną założone u pacjentów, którzy np. mają ruchome zęby lub nieprawidłowo ułożone względem siebie. Jeśli jednak decyzją stomatologa stan jamy ustnej nadaje się na cementowanie mostów, wystarczą trzy wizyty.

Podczas pierwszej wizyty dentysta wykona między innymi zdjęcie zębów i oszlifuje je – takie czynności są wymagane. Kiedy pacjent przyjdzie ponownie do gabinetu będzie mógł już przymierzyć mostek, a przy kolejnym razie na zębach zostanie on zacementowany na stałe. Zęby pacjenta nazywane są fachowo zębami filarowymi i to na nie właśnie zakłada się mosty porcelanowe.

Mosty porcelanowe – cena jest zawsze wysoka?

Mosty porcelanowe, cena i dokładny przebieg procesu zakładania jest zależny od tego na jaki rodzaj zdecyduje się pacjent. Korony i mosty porcelanowe ceny mają ogólnie wysokie i choć wielu pacjentów pyta o refundację, Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywa kosztów założenia zarówno jednej korony, jak i całego mostu protetycznego. Wydatek rzędu tysiąca lub więcej złotych jest jednak inwestycją, którą można użytkować przez całe życie. Wystarczy dbać o higienę jamy ustnej i regularnie przychodzić do gabinetu dentystycznego.

Wyróżnia się trzy rodzaje:

 • mosty metalowe – są mało elastyczne, ale dobrze służą przy bocznych odcinkach zębów – nie widocznych np. przy uśmiechaniu się. Kosztują ok. 700 zł, choć dokładne ceny zależą od poszczególnych gabinetów.
 • mosty na implancie – do trzech wizyt przygotowujących do noszenia mostów, trzeba doliczyć czas zakładania implantów – czyli śruby wkręcanej w miejsce utraconego korzenia zęba (np. po próchnicy). Same implanty mogą wynosić ok. 2500 tysiąca złotych, a mosty porcelanowe na implancie to dodatkowy wydatek rzędu ok. 1500 zł.
 • mosty na cyrkonie – najnowocześniejsze i najbardziej estetyczne – proponowane przez stomatologów ze względu na kolorystykę zbliżoną do naturalnych odcieni zębów. Ich cena jest zróżnicowana, ale wynosi średnio ok. 3000 zł.

Chociaż mosty porcelanowe ceny mają dość duże, takie uzupełnienia protetyczne są:

 • wytrzymałe – służą pacjentowi przez wiele lat.
 • stałe – nie mogą wypaść z jamy ustnej np. podczas śmiechu.
 • komfortowe – nie sprawiają problemu podczas np. przeżuwania jedzenia
 • bezpieczne – nie opierają się na błonie śluzowej tak jak dzieje się w przypadku ruchomych protez.

Mosty porcelanowe – opinie zaskakują

Mosty porcelanowe opinie komfortowych i estetycznych zdobyły szybko.

Pacjenci nie muszą obawiać się problemów związanych z zakładaniem czy wyjmowaniem protezy, ponieważ po zacementowaniu są już stałym elementem jamy ustnej. Dzięki temu, że mają również wpływ zdrowotny i np. nie dochodzi do zanikania kości szczęki, cieszą się również uznaniem lekarzy stomatologów.

Autorstwa:

10 odpowiedzi do “Mosty porcelanowe – kto i kiedy może je założyć? Sprawdź ceny

  Risat0

  (1 marca 2019 - 09:08)

  Zakup takiego mostu porcelanowego wyjdzie zawsze taniej niż implant zębowy :D. Most porcelanowy ni jest wcale takim złym wyborem.:)

  reery22

  (2 marca 2019 - 16:44)

  Na most porcelanowy warto się zdecydować gdy w aparacie z zębowym brakuje nam kilku zębów:)

  RingoPL

  (2 marca 2019 - 17:20)

  W dzisiejszych czasach, każdy może znaleźć coś dla siebie. Most porcelanowy to dobra opcja. Najgorsza wydaje się być proteza ruchoma, ale i najtańsza 😀

  Karol

  (3 marca 2019 - 14:54)

  Orientuje się ktoś gdzie w Gdańsku założą mi most porcelanowy? Tylko ma być porządnie i bez ceregieli, nie mam czasu i pieniędzy na „bawienie się w jeszcze jedną wizytę”

   Zenral02

   (4 marca 2019 - 17:44)

   Most porcelanowy to raczej ci założą w każdej klinice stomatologicznej. Mi znajoma poleciła K2Dental w Gdańsku i jestem zadowolony z ich usług. Wszystko jest konkretnie i na temat oraz wiesz mniej więcej ile dany zabieg będzie trwał 🙂

  lakier555

  (6 marca 2019 - 17:45)

  Ja mam założony most porcelanowy. Była to dla mnie najlepsza opcja, ponieważ zęby sąsiadujące z luką również nie wyglądały najlepiej i trzeba było je wyleczyć kanałowo ;/

  seron

  (7 marca 2019 - 17:44)

  Ja wybrałem most porcelanowy ze względów finansowych. Z początku chciałem implant zębowy, ale dowiedziałem się, że będę potrzebował dodatkowo zrobić regenerację kości co mnie zniechęciło hyh

  Alisja

  (8 marca 2019 - 16:45)

  Bardzo fajny artykuł na temat mostów porcelanowych. Dużo mi wyjaśnił i uświadomił. Niedługo sama będę szła na zamocowanie takiego mostu.

  0lejni4k

  (10 marca 2019 - 10:16)

  Wszyscy mówią, że taki most porcelanowy jest drogi.. mi się wydaje, ze za wykonanie tak skomplikowanego zabiegu jest całkiem tanio. Trzeba również wziąć pod uwagę, że wszystkie te urządzenia, którymi stomatolog wykonuje swoją pracę również nie były tanie i teraz kaska się musu za nie zwrócić :d

  Hu60

  (12 marca 2019 - 15:44)

  Posiada ktoś może taki most porcelanowy na podbudowie z metalu? Bo kurcze niby już minęło 10 lat odkąd mi go założono, ale ostatnio zauważyłem, że metal staje się powoli widoczny i nie wygląda to zbyt ładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *