Jaki lekarz bada hemoroidy – do kogo się udać?

Hemoroidy to bardzo częsta dolegliwość, która może być uleczalna bez leków na receptę, za pomoc domowych i ziołowych sposobów. Jednakże, jeśli środki te nie rozwiązują problemu, nieleczony stan może stać się naprawdę poważny i to wymaga skontaktowania się z lekarzem – najpierw rodzinnym, ale potem być może trzeba dowiedzieć się jaki lekarz bada hemoroidy i udać się do tego właśnie specjalisty. Tym lekarzem jest tak zwany proktolog. Należy się wybrać do tego lekarza, zanim będzie można dostrzec pewne symptomy wskazujące na to, że jest się w bardzo ciężkim stanie.

Objawy, które wskazują, że nadszedł czas, aby skontaktować się z lekarzem:

Hemoroidy zwykle towarzyszy niepokój, ból i krew w stolcu. Objawy te różnią się w zależności od rodzaju hemoroidów. Jeśli żyły wykraczają poza odbyt i pojawia się stały zapalny i można czuć zgrubienie wokół odbytnicy – to wskazuje na zewnętrzne hemoroidy. To powoduje:

 • ból,
 • swędzenie,
 • pieczenie,
 • krwawienie.

Jeśli żadna grudka wokół odbytnicy nie jest odczuwalna ale wciąż odczuwa się krwawienie podczas wypróżnienia, można mieć wewnętrzne hemoroidy.

Wszystkie te objawy są znośne i można je wyleczyć, ale należy udać się do lekarza, jeśli objawy pogarszają się:

Hemoroidy zewnętrzne

Gdy pojawia się umiarkowany ból w okolicy odbytu i trwa dłużej niż tydzień, nawet po zabiegach domowych. Obrzęk i ból również się nasilają.

Hemoroidy wewnętrzne

Zaczynają się pojawiać wybrzuszenia wystające z odbytu i pozostając w tej samej pozycji przez trzy do siedmiu dni, pomimo stosowania domowych sposobów leczenia. Tak samo gdy zgrubienia wewnątrz odbytu stają się większe lub bardziej bolesne. Oraz gdy krwawienie z odbytu staje się bardziej intensywne lub gdy zmienia kolor z jasno czerwonego na ciemno-czerwony. Podobnie, gdy kolor stolca zmienia się z brązowego na bordowy, a nawet czarny.

Co oznaczają te nasilające się objawy?

Jeśli pojawia się ból nie do zniesienia oznacza to, że zewnętrzne hemoroidy pogorszyły się i aktualnie znajdują się ciężkim stanie określanym jako zakrzepica. Następnie, dochodzi do stanu zapalnego i zakrzepu żył głębokich i to właśnie powoduje ból nie do zniesienia. Interwencja lekarza jest już w tym przypadku niezbędna.

Jeśli zauważy się, że z odbytu wystaje guzek jest to wyraźne wskazanie stanu wypadnięcia wewnętrznych hemoroidów. Jest to etap, kiedy wewnętrzne hemoroidy staje się bolesne. Dalsze spęcznienia tej żyły mogą spowodować, że żyły będą uwięzione w odbytnicy, co prowadzi do ograniczonego lub braku dopływu krwi. W efekcie żyła może umrzeć, a tak powstaje zakażenie. Ta infekcja może rozprzestrzenić się po całym organizmie, co powoduje że człowiek poszkodowany staje się poważnie chory.

Podsumowując

Aby wesprzeć się w walce z hemoroidami należy zadbać o zdrową dietę, która zawiera zielone warzywa i dużo błonnika (np. w postaci mieszanki ziołowej Procto Vitale). Przede wszystkim, należy też odpowiednio wcześnie skonsultować się z doświadczonym i wysoko wykwalifikowanym lekarzem, jakim jest proktolog.

Autorstwa:

2 odpowiedzi do “Jaki lekarz bada hemoroidy – do kogo się udać?

  Catha

  (9 maja 2018 - 14:09)

  Ostatnio zauważyłam u siebie krwawienie przy wypróżnieniach :/ Czy to mogą być hemoroidy? Czy to jakiś poważniejszy problem?

   amelia

   (27 lipca 2018 - 14:28)

   to mogą być hemoroidy, chociaż na twoim miejscu poszłabym jeszcze jednak do specjalisty, aby postawił właściwą diagnozę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *