Czy hemoroidy mogą się wchłonąć same?

Hemoroidy są bardziej powszechne niż można sądzić, dotykają zarówno mężczyzn jak i kobiet, ludzi młodych i starych. Ten bolesny stan jest tak powszechny, że prawie połowa populacji ma hemoroidy zewnętrzne w wieku około 50 lat. Hemoroidy zazwyczaj pojawiają się wewnątrz i wokół odbytu. Mogą być małych rozmiarów, ale też mogą dojść do wielkości winogron. Mogą być swędzące lub bolesne. Istnieją dwa rodzaje hemoroidów:

 • wewnętrzne,
 • zewnętrzne.

W zależności od położenia ich objawy obejmują ból, stan zapalny, swędzenie i wrażenie pełności. Czasami małe hemoroidy zewnętrzne wystają z odbytnicy do kanału odbytniczego i na zewnątrz przewodu pokarmowego.

Hemoroidy wewnętrzne są traktowane zgodnie z ich klasyfikacją. Leczenie  ich może być chirurgiczne lub nieinwazyjne. Hemoroidy wewnętrzne mogą wahać się od małych, obrzękniętych żył w ścianie kanału odbytu aż po duże żyły i tkanki, które wybrzusza się poza odbyt rzez cały czas. Możesz również zobaczyć śluz w stolcu lub na powierzchni papieru toaletowego. Zakażenie następnie rozciąga się do przestrzeni wokół odbytu i dochodzi do stworzenia ropnia. Stan ten wymaga pilnego drenażu chirurgicznego. Żyły mogą puchnąć wewnątrz kanału odbytu tworząc hemoroidy wewnętrzne. Lub mogą pęcznieć w pobliżu otworu odbytu tworząc hemoroidy zewnętrzne.

Czy hemoroidy mogą się wchłonąć same czy też leczenie jest konieczne?

Tak jest to możliwe, jednak trzeba tutaj uściślić pojęcie „same”, bowiem nie chodzi o to, że kontynuując złe nawyki i nie robiąc sobie nic z ich obecności możemy liczyć na to, że problem sam zniknie, ale o to, że poprzez odpowiednią reakcję na pojawienie się problemu bądź podejrzenia u siebie hemoroidów – np. stosując zdrową dietę (zawierającą większą ilość błonnika w postaci np. herbatek ziołowych z mieszanek ziół Procto Vitale), dbając o większą ilość ruchu – można liczyć na to, że się wchłoną, a tym samym – znikną. Oczywiście, aby uniknąć ich ponownego pojawienia się konieczne jest stosowanie się do zdrowych praktyk.

Co jeśli nie uda?

Można przemyśleć skorzystanie z leczenia, poprzez:

 • maści,
 • czopki.

Dzięki nim można sobie ulżyć, jednak ważne jest podkreślenie że przez samo ich stosowanie  hemoroidy na pewno nie znikną. Produkty z dodatkiem substancji jaką jest kortyzon mogą pomóc. Tak samo solanki – nasiadówki w ciepłej wodzie, 2 lub 3 razy dziennie. Ich skuteczność jest niska, ale na pewno przyczyniają się do rozluźnienia zwieracza wewnętrznego odbytu. Odbytnicze kremy i maści są zwykle zalecane do stosowania względem hemoroidów zewnętrznych. Hemoroidy wewnętrzne mogą również powodować ostry ból, w odniesieniu do nich mogą okazać się pomocne czopki.

Suplementacja błonnikiem również okazuje się pomocna jeśli chodzi o zmniejszenie epizodów krwawienia i dyskomfort u pacjentów cierpiących z powodu hemoroidów wewnętrznych. Jednak zanim zacznie się zauważać poprawę może to trwać do sześciu tygodni. Technikę tę stosuje się tylko hemoroidów wewnętrznych. Czasami konieczne okazuje się leczenie chemiczne poprzez wtryskiwanie specjalnych substancji wokół żyły – dzięki czemu hemoroidy mogą się skurczyć. Przede wszystkim jednak chodzi o to, by zmienić tryb życia i  przyzwyczajenia związane z dietą.

Autorstwa:

3 odpowiedzi do “Czy hemoroidy mogą się wchłonąć same?

  Vitr

  (9 czerwca 2018 - 13:58)

  Czy mogą się wchłonąć same? Tak, ale tylko jeśli hemoroidy są bardzo małe i w początkowej fazie, później jest o wiele gorzej poradzić sobie samemu z tym problemem.

  admin

  (9 lipca 2018 - 13:00)

  🙂

  venn

  (27 lipca 2018 - 14:15)

  no, taka prawda, ludzie czekają i czekają z pójściem do lekarza, a potem jest już za późno. hemoroidy to bardzo poważna sprawa, nie warto czekać !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *