Jaki lekarz bada hemoroidy – do kogo się udać?

Hemoroidy to bardzo częsta dolegliwość, która może być uleczalna bez leków na receptę, za pomoc domowych i ziołowych sposobów. Jednakże, jeśli środki te nie rozwiązują problemu, nieleczony stan może stać się naprawdę poważny i to wymaga skontaktowania się z lekarzem – najpierw rodzinnym, ale potem być może trzeba dowiedzieć się jaki lekarz bada hemoroidy i udać się do tego właśnie specjalisty. Tym lekarzem jest tak zwany proktolog. Należy się wybrać do tego lekarza, zanim będzie można dostrzec pewne symptomy wskazujące na to, że jest się w bardzo ciężkim stanie.

Objawy, które wskazują, że nadszedł czas, aby skontaktować się z lekarzem:

Hemoroidy zwykle towarzyszy niepokój, ból i krew w stolcu. Objawy te różnią się w zależności od rodzaju hemoroidów. Jeśli żyły wykraczają poza odbyt i pojawia się stały zapalny i można czuć zgrubienie wokół odbytnicy – to wskazuje na zewnętrzne hemoroidy. To powoduje:

  • ból,
  • swędzenie,
  • pieczenie,
  • krwawienie.

Jeśli żadna grudka wokół odbytnicy nie jest odczuwalna ale wciąż odczuwa się krwawienie podczas wypróżnienia, można mieć wewnętrzne hemoroidy.

Wszystkie te objawy są znośne i można je wyleczyć, ale należy udać się do lekarza, jeśli objawy pogarszają się:

Hemoroidy zewnętrzne

Gdy pojawia się umiarkowany ból w okolicy odbytu i trwa dłużej niż tydzień, nawet po zabiegach domowych. Obrzęk i ból również się nasilają.

Hemoroidy wewnętrzne

Zaczynają się pojawiać wybrzuszenia wystające z odbytu i pozostając w tej samej pozycji przez trzy do siedmiu dni, pomimo stosowania domowych sposobów leczenia. Tak samo gdy zgrubienia wewnątrz odbytu stają się większe lub bardziej bolesne. Oraz gdy krwawienie z odbytu staje się bardziej intensywne lub gdy zmienia kolor z jasno czerwonego na ciemno-czerwony. Podobnie, gdy kolor stolca zmienia się z brązowego na bordowy, a nawet czarny.

Co oznaczają te nasilające się objawy?

Jeśli pojawia się ból nie do zniesienia oznacza to, że zewnętrzne hemoroidy pogorszyły się i aktualnie znajdują się ciężkim stanie określanym jako zakrzepica. Następnie, dochodzi do stanu zapalnego i zakrzepu żył głębokich i to właśnie powoduje ból nie do zniesienia. Interwencja lekarza jest już w tym przypadku niezbędna.

Jeśli zauważy się, że z odbytu wystaje guzek jest to wyraźne wskazanie stanu wypadnięcia wewnętrznych hemoroidów. Jest to etap, kiedy wewnętrzne hemoroidy staje się bolesne. Dalsze spęcznienia tej żyły mogą spowodować, że żyły będą uwięzione w odbytnicy, co prowadzi do ograniczonego lub braku dopływu krwi. W efekcie żyła może umrzeć, a tak powstaje zakażenie. Ta infekcja może rozprzestrzenić się po całym organizmie, co powoduje że człowiek poszkodowany staje się poważnie chory.

Podsumowując

Aby wesprzeć się w walce z hemoroidami należy zadbać o zdrową dietę, która zawiera zielone warzywa i dużo błonnika (np. w postaci mieszanki ziołowej Procto Vitale). Przede wszystkim, należy też odpowiednio wcześnie skonsultować się z doświadczonym i wysoko wykwalifikowanym lekarzem, jakim jest proktolog.

Jedna odpowiedź do “Jaki lekarz bada hemoroidy – do kogo się udać?”

  1. Catha napisał(a):

    Ostatnio zauważyłam u siebie krwawienie przy wypróżnieniach :/ Czy to mogą być hemoroidy? Czy to jakiś poważniejszy problem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *